Tartalom kihagyása Oldalsáv kihagyása Lábléc kihagyása

Mosd le a stresszt! – Lélektani lelemények

Az állatvilágban a tisztálkodás, mosakodás szokása nagyon elterjedt, ízeltlábúak, madarak, emlősök egyaránt gyakorolják. Ennek a viselkedésformának az elsődleges szerepe nyilvánvaló, az élőlények így szabadulnak meg az esetleg betegséget okozó szennyeződésektől, kórokozóktól, valamint az élősködőktől. Azonban a tisztálkodásnak különös lélektani hatása is van: amint már e rovatban is esett róla szó, az ember egyszerű kézmosással jelentősen…

Tovább olvasok

Mennyire fáj fizetni? – Lélektani lelemények

Az eladó többet szeretne kapni, a vevő kevesebbet szeretne fizetni – ha van a kereskedelemnek örök törvénye és folyamatos konfliktusforrása, akkor talán ez az. Azt gondolhatnánk, ennek az ellentétnek egyszerű számítás az alapja – mindkét fél maximalizálni szeretné a pénzt, ami a tranzakció után nála lesz –, valójában azonban a jelenségnek figyelemreméltó lélektani háttere is…

Tovább olvasok

Mobiltelefon

Örömteli veszteségek – Lélektani lelemények

Az emberek szeretnek vigyázni a dolgaikra, például a mobiltelefonjukra. Ennek ellenére néha bosszantó, ha a régi telefon még mindig megvan és hibátlanul működik… Hogyan lehet gond, hogy valami nem romlott el? Nos, a gyártóknak az az érdekük, hogy a fogyasztók minél többször vásároljanak tőlük, ezért gyakran jelentkeznek termékeik új, továbbfejlesztett változatával. A fogyasztó szeretné megvásárolni…

Tovább olvasok

Kiábrándulás és nosztalgia – Lélektani lelemények

A közvélekedés szerint a nosztalgia nem feltétlenül pozitív jelenség, általában édesbús múltba révedést értünk alatta, ami ugyan kellemesen andalító lehet, de az égvilágon semmi haszna nincs, csak eltereli a figyelmünket a realitásról, az előttünk álló feladatokról. Ám lélektani szempontból nem is olyan biztos, hogy valóban értelmetlen, ha rózsaszín szemüvegen át szemléljük múltunk valamely eseményét. A…

Tovább olvasok

A Valjean-effektus – Lélektani lelemények

Victor Hugo A nyomorultak című regényének főhőse, Jean Valjean becsületes ember, egyszer mégis ellop egy vekni kenyeret. Mi vihet rá egy máskülönben tisztességes embert, hogy effélét tegyen? Nem is kell ismerni a regényt, hogy rávágjuk: az éhség. És valóban, végső soron Valjean motivációja is ez, bár ő nem saját maga akar jóllakni, a kenyeret azért…

Tovább olvasok

Nevetés

Egy másodpercnyi nevetés – Lélektani lelemények

Az emberi faj sikerének egyik titka, hogy képes a rendkívül bonyolult, szervezett együttműködésre, amelyben sokszor egymást nem ismerő személyek is részt vesznek. A közös tevékenység nemcsak racionális tervezést igényel, hanem magas fokú szociális összhangot is. Ennek megteremtését szolgálja, hogy a csoport tagjai állandóan odafigyelnek a többiekre, ki milyen hangulatban van, hogyan kell viszonyulni hozzá, és…

Tovább olvasok

Közös tál, közös álláspont – Lélektani lelemények

Amint már e rovatban is szó volt róla, a lélektan előszeretettel foglalkozik azokkal a személyközi történésekkel, melyek a közös étkezések során zajlanak le, hiszen az ilyen alkalmak fontos társas események. Sokféle módon vizsgálták már az étkezés folyamatát, hatásait – figyelték, ki mit és mennyit eszik –, egy szempont azonban mind ez ideig kevés figyelmet kapott:…

Tovább olvasok

Pszichológia a palacsintázóban – Lélektani lelemények

Hogyan lehet megnövelni annak a valószínűségét, hogy valaki, akit megkérünk egy kisebb szívességre, kötélnek álljon? Erre többféle pszichológiai technika is létezik – többről e rovatban is beszámoltunk a korábbiakban –, és ezek közül némelyik egészen egyszerű. Az egyik lélektani fogás mindössze annyiból áll, hogy az illetőt, akitől szeretnénk valamit, emlékeztetjük, hogy teljesen az ő szabad…

Tovább olvasok

Számok

Szimpatikus számok – Lélektani lelemények

Az egészséges ember önértékelése pozitív, ami leegyszerűsítve azt jelenti, hogy szereti önmagát. Azonban sokan vannak, akik nem szívesen hirdetik, hogy jó véleménnyel vannak saját magukról – például azért, mert ezt szerénytelenségnek tartják –, így azok a tesztek, melyek nyíltan rákérdeznek az önértékelés szintjére, torzíthatnak. Ezért a pszichológusok megpróbáltak olyan módszereket kidolgozni, melyek nem igénylik, hogy…

Tovább olvasok

Taguán

Csalás és öncsalás – Lélektani lelemények

Ágat un – ez egy anagramma. Meg tudja fejteni, Kedves Olvasó? Nem csoda, ha nem, mivel ez a feladvány gyakorlatilag megfejthetetlen. Elvileg ugyan létezik megoldása: a betűk átrendezésével kirakható az, hogy taguán, ami a repülő mókus egy ritkán használt neve, de ezt a szót néhány szakemberen kívül aligha ismeri bárki is. Pszichológiai szempontból nem is…

Tovább olvasok

Hírlevél

* kötelező mezők






Kérjük válasszon, hogyan kereshetjük fel önt az Élet és Tudomány nevében:
Az e-mailjeink láblécében található linkre kattintva bármikor leiratkozhat. Adatvédelmi gyakorlatunkkal kapcsolatos információkért látogassa meg weboldalunkat: https://eletestudomany.hu/adatkezelesi-tajekoztato/