Tartalom kihagyása Oldalsáv kihagyása Lábléc kihagyása

A derűs ember, a nemzet sztárnyelvésze – GRÉTSY LÁSZLÓ (1932–2024)

A 2024. január 21-én, 92. életévében elhunyt Grétsy László tanár úr 70 esztendőn át szolgálta a hazai nyelvtudományt és nyelvművelést. Az ország legismertebb nyelvésze olyan életkedvvel és vitalitással dolgozott, hogy el sem hittük korát, és talán bele sem gondoltunk, hogy egyszer hírt kapunk haláláról. Négy nappal elhunyta előtt beszéltem vele: az Élet és Tudomány-beli rovatáról is szót váltottunk, hiszen felkérésére a tavaly óta szerzője vagyok a Nyelv és Életnek. Éppen magyar kultúra napi konferenciánk előtt, amelynek Ő lett volna díszvendége, tudtuk meg: elhunyt Grétsy László. Megrázó volt bejelentenem ezt az Anyanyelvápolók Szövetsége és az Eötvös Loránd Tudományegyetem közösségének.

Tovább olvasok

Billiárdod másodpercnyi villanások – Interjú Krausz Ferenccel

Krausz Ferenc az MTA külső tagja, a németországi Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatója és a Müncheni Tudományegyetem tanszékvezető egyetemi tanára néhány hete vette át Szaúd-Arábia fővárosában, Rijádban a nemzetközi Fejszál király-díjat az attofizika területén végzett kutatásaiért. A Németországban élő kísérleti fizikus munkáját már több jelentŐs díjjal és kitüntetéssel is elismerte a tudományos világ, hiszen kutatócsoportja elsőként állított elő és mért meg attoszekundumos fényimpulzust, megalapozva az attofizika tudományát.

Tovább olvasok

Mosd le a stresszt! – Lélektani lelemények

Az állatvilágban a tisztálkodás, mosakodás szokása nagyon elterjedt, ízeltlábúak, madarak, emlősök egyaránt gyakorolják. Ennek a viselkedésformának az elsődleges szerepe nyilvánvaló, az élőlények így szabadulnak meg az esetleg betegséget okozó szennyeződésektől, kórokozóktól, valamint az élősködőktől. Azonban a tisztálkodásnak különös lélektani hatása is van: amint már e rovatban is esett róla szó, az ember egyszerű kézmosással jelentősen…

Tovább olvasok

Az eltűnt 25A útszakasz (FOTÓ: CHRIS TWEMLOW)

Kódolt katasztrófa – Új-zélandi áradások és földcsuszamlások nyomában

A déli féltekén javában tart a nyár s tombolnak a minden eddiginél hatalmasabb erejű viharok, temérdek csapadékot zúdítva több területre is. Zambia víz alatt, Madagaszkáron az áradásokat hatalmas hegycsuszamlások kísérik, akárcsak Új-Zélandon. Az utóbbi ország önmagában is a Föld egyik geológiai értelemben vett legdinamikusabb része, ahol szinte a szemünk előtt mozdulnak el tektonikai lemezek, épülnek…

Tovább olvasok

Egy talajmegújító gazda Martfű mellett a magvakat közvetlenül az előző kultúra tarlójába veti speciális direktvetőgéppel – nincs szántás és magágykészítés (SZABÓ ZOLTÁN FELVÉTELE)

Éljen a talaj! – Komposzttal a termőföld szolgálatában

A világ élelmének 95 százaléka a talaj felső termékeny rétegében terem. A termőföld azonban ijesztő mértékű pusztulásnak indult az utóbbi másfél évszázadban, miközben élelmiszereink egyre silányabb minőségűek és nem képesek kielégíteni az emberek tápanyagszükségletét. Amennyiben a mai ütemben folytatódik a talajok degradációja, már csak fél évszázadra elegendő termőföldünk marad. Vajon visszafordítható ez a változás? A…

Tovább olvasok

A körforgásos textil-ruhaipari modell

A zöldítés lehetőségei – A textilgyártás környezetterhelése

Sokat halljuk mostanában, hogy a ruházkodásunknak, a divatiparnak hatalmas az ökológiai lábnyoma. Ahhoz, hogy megérthessük, mit is jelent ez pontosan, és hogyan csökkenthető ruházkodásunk környezetterhelése, érdemes tisztába kerülni az alapfogalmakkal. A textilipar a könnyűipar azon csoportja, amely a különböző szálasanyagok feldolgozásával – fonalgyártás, kelmeképzés, kikészítés – különböző rendeltetési célú méterárukat állít elő. A ruhaipar egy másik…

Tovább olvasok

Herczeg János

Kedves Olvasónk! – Herczeg Jánostól búcsúzunk

Szerkesztőségünk és tudományos tanácsadó testületünk meghatározó alakjától búcsúzunk: 87 éves korában elhunyt Herczeg János, aki 1994-2004. között főszerkesztőként vezette az Élet és Tudományt, majd miután leköszönt e tisztéről, haláláig, április 30-áig rovatszerkesztőként és aktív szerkesztőbizottsági tagként segítette lapunk munkáját. Herczeg János Kapcsolata szellemi műhelyünkkel azonban jóval korábban kezdődött: 1954-től Bizám Györggyel közösen szerkesztette az Élet és Tudomány…

Tovább olvasok

A kijevi Szent Szófia székesegyház (RBRECHKO FELVÉTELE)

Az orosz-ukrán háború történeti gyökerei – Európa rémálma

  A kijevi Szent Szófia székesegyház (RBRECHKO FELVÉTELE) A nagy népvándorlás korában, a VI-VIII. században indult meg a szlávok széttelepedése a Visztula és a Dnyeper közének Kárpátoktól északra eső területéről a kelet-európai sztyeppe irányába. A keleti szláv törzsek a Svédország déli részéről érkező varég – viking – népcsoportból kiemelkedő Rurik-dinasztia uralma alatt a IX. században alakították meg…

Tovább olvasok

TIT logó

Kedves Olvasónk! – Prima Primissima jelölt a TIT!

2019-ben lapunk működtető szervezete, a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat is bekerült a díjra esélyesek közé, Magyar oktatás és köznevelés kategóriában.   Az idén 17 esztendős Prima Primissima Díj évről évre a kiemelkedő teljesítmények elismerése, jelöltjei példaértékűt alkottak a kultúra, a művészet, illetve a tudomány területén. Tíz kategóriában hirdetnek kiválóságokat, minden kategóriában három jelölt kap helyet. Közülük…

Tovább olvasok

Szent István alakja a Képes Krónikában

Az államalapító és a lovagkirály – Szent István és Szent László

Idén 825 éve annak, hogy a „haza atlétáját”, Szent László királyt a temetkezési helyén, az általa emeltetett váradi székesegyházban III. Béla király (1172–1196) uralkodása alatt az akkori pápa, III. Celesztin (1131–1138) jóváhagyásával, az általa küldött Gregorius de Chrescencio bíboros, pápai legátus vezetésével a magyar egyház főpapjai Jób esztergomi, Saul kalocsai érsekek és Elvin váradi püspök…

Tovább olvasok

Hírlevél

* kötelező mezők






Kérjük válasszon, hogyan kereshetjük fel önt az Élet és Tudomány nevében:
Az e-mailjeink láblécében található linkre kattintva bármikor leiratkozhat. Adatvédelmi gyakorlatunkkal kapcsolatos információkért látogassa meg weboldalunkat: https://eletestudomany.hu/adatkezelesi-tajekoztato/