Tartalom kihagyása Oldalsáv kihagyása Lábléc kihagyása

Billiárdod másodpercnyi villanások – Interjú Krausz Ferenccel

Krausz Ferenc az MTA külső tagja, a németországi Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatója és a Müncheni Tudományegyetem tanszékvezető egyetemi tanára néhány hete vette át Szaúd-Arábia fővárosában, Rijádban a nemzetközi Fejszál király-díjat az attofizika területén végzett kutatásaiért. A Németországban élő kísérleti fizikus munkáját már több jelentŐs díjjal és kitüntetéssel is elismerte a tudományos világ, hiszen kutatócsoportja elsőként állított elő és mért meg attoszekundumos fényimpulzust, megalapozva az attofizika tudományát.

Tovább olvasok

Mesterséges nap adhatja a jövő energiáját – Interjú Richard Pitts atomfizikussal

Nem kell atomfizikusnak lenni ahhoz, hogy megértsük, napjaink legégetőbb problémái: a túlnépesedés, a klímaváltozás, a háború, és a technikai fejlődés is növeli az emberiség energiaéhségét. Lehetséges-e energiából a mainál jóval nagyobb mennyiséget előállítani úgy, hogy ne növeljük a bolygónkra nehezedő károsanyag-kibocsátást? Legfontosabb energiaforrásunk a Nap – így kezdődik egy lecke a hetedikes fizika tankönyvben, majd…

Tovább olvasok

Hulladékkezelési sikertörténet Kárpátalján – Interjú Molnár Attila Dávid filmrendezővel

Vizeink szennyezettsége igen komoly probléma az egész világon. Hazai viszonylatban sincs ez másképp – elég csak a tiszai ciánszennyezésre, vagy most újabban a Sajón jelentkező problémákra gondolnunk. A leglátványosabban akkor érzékeljük a bajt, amikor egy-egy árhullám „műanyagzajlást”, egész szeméttengert hoz magával, aztán szétteríti az ártérben, hulladékhalmokat hagyva maga után. A Pet Kupa éppen ezek felszámolására…

Tovább olvasok

Fantáziarajz a legtávolabbi ismert kvazárról (ESO/M. KORNMESSER)

Aktív galaxismagok nyomában – Interjú Perger Krisztinával

Rádiócsillagászattal viszonylag kevesen foglalkoznak hazánkban, kutatási programjaik viszont annál érdekesebbek. Ilyen az aktív galaxismagok vizsgálata, amiről rovatunkban korábban már volt szó, most azonban nem a neutrínókból, hanem a rádiótávcsövek adataiból kiolvasott eredményekről lesz szó. Ennek a témának szakértője Perger Krisztina, a CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet fiatal kutatója, aki a felhasznált eszközökről és módszerekről…

Tovább olvasok

Boldog Ádám (LŐRINCZ MIKLÓS FELVÉTELE)

Exobolygók a sci-fi és a tudomány határán – Interjú Boldog Ádámmal

Boldog Ádám (LŐRINCZ MIKLÓS FELVÉTELE) Nemrégiben jelentette be a NASA az 5000. exobolygó felfedezését. A más csillagok körül keringő planéták az egyik legizgalmasabb témája az égbolt tudományának, nem csoda, hogy sokan foglalkoznak vele. A csillaguk lakhatósági zónájában keringő kőzetbolygókat azonban kevesen kutatják, igaz nem sok ilyen égitestet ismerünk még, és ezekről sincs túl sok információnk.…

Tovább olvasok

Pál Bernadett

Magyar kutatók a folyékony marsi víz nyomában – Interjú Pál Bernadettel

 A Mars kutatásának alapvető kérdése, van-e folyékony víz a bolygón. A Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet munkatársai a folyékony víz megjelenésének körülményeit modellezték a teljes marsfelszínre vonatkoztatva. Eredményeik nemrégiben még a napi hírekbe is bekerültek. Pál Bernadett az ELTE Fizika Doktori Iskola hallgatója, a CSFK tudományos segédmunkatársa nem csak aktív közreműködője…

Tovább olvasok

Tanösvény a Gébárti-tó partján – Vidám rajzokkal a természet szeretetéért

Ha zalaegerszegi vízpartról beszélünk, elsőnek mindenkinek a Zala partja jut eszébe. De a helyiek közül sokan ismerik a város szélén fekvő Gébárti-tavat is – sőt, egyre többen ismerhetik, hiszen a mostanában történt fejlesztéseknek köszönhetően egyre népszerűbb lesz. Érdekes rendezvények, műhelyek, sportolási lehetőség várja az idelátogatókat – és újabban még egy tanösvény is. Egy egészen meglepően…

Tovább olvasok

Fizikus a virágoskertben – Interjú Jánosi Imrével

A kertészek jól tudják, hogyan lehet úgy összeválogatni a virághagymákat, hogy februártól októberig mindig virágozzon valamelyik. De ma is nagy kérdés, honnan tudják a növények, mikor kell kibújni a föld alól és virágot bontani. Jánosi Imre fizikus és kollégái a New Phytologist című szaklapban jelentették meg ebben a témában végzett kutatásaikat. Az ELTE TTK Komplex…

Tovább olvasok

Beszélgetés Bod Péter Ákos professzorral – Kamatláb és infláció

A jegybank hagyományos feladatai mellé a kilencvenes évek elején új feladatok társultak, közülük a legfontosabb: a pénz vásárlóerejének megőrzése. Egyebek között erről - az árstabilitás, az infláció és az alapkamat összefüggéseiről – beszélgettünk Bod Péter Ákos közgazdászprofesszorral, a rendszerváltozással a kormányzattól ismét függetlenné vált Magyar Nemzeti Bank első elnökével. (BOJTÁR OTTÓ FELVÉTELE) —…

Tovább olvasok

Hírlevél

* kötelező mezők






Kérjük válasszon, hogyan kereshetjük fel önt az Élet és Tudomány nevében:
Az e-mailjeink láblécében található linkre kattintva bármikor leiratkozhat. Adatvédelmi gyakorlatunkkal kapcsolatos információkért látogassa meg weboldalunkat: https://eletestudomany.hu/adatkezelesi-tajekoztato/