A pupilla a szem szivárványhártyáján található, kívülről feketének látszó nyílás. Fő feladata, hogy szabályozza a szemünkbe jutó fény mennyiségét. Átmérője csökken, amikor egy sötét szobából fényre lépünk, és ezáltal csökkenti a retinánkat elérő fény mennyiségét. Fordított esetben, ha a környezet megvilágítottsága csökken, a pupilla kitágul, és ezáltal biztosítja, hogy sötétben is elegendő fény jusson a…
Lezárult a 2021. évi Élet és Tudomány – BME – Pro Progressio tudománynépszerűsítő cikkpályázat.
A zsűri – Salgó András, Boldizsár Adrienn, Hős Csaba, Harmathy Norbert, Károlyi György, Pataki Béla, Török Ádám, Zilahy Gyula, Vukoszávlyev Zorán, Pásztor Balázs és Szoucsek Ádám – az alábbi döntést hozta:
Kutatói-oktatói kategória:
I. díj: Molnár Kolos (BME Gépészmérnöki…
Egyre több és több mobilalkalmazás jelenik meg a piacon. Az igény egyértelműen hatalmas, de hogyan lehetünk biztosak abban, hogy ezeket az igényeket lefedik az alkalmazások? Hogy a felhasználók is úgy használják az alkalmazásokat, ahogyan azt terveztük, és hogy elégedettek-e a szolgáltatásokkal? A válaszadást a felhasználói szokások és a felhasználói élmény vizsgálata segítheti.
Az elmúlt évtizedben az…
Dugóban ülve vagy csúcsforgalomban araszolva egyéb gondolatok mellett gyakran eszünkbe jut, hogy miként lehetne optimálisabbá tenni a közlekedést. Török Ádám, a BME Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar nemzetközi és tudományos dékánhelyettese második alkalommal nyerte el az MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíját, így kiterjesztheti korábbi kutatási témáját, a közúti közlekedés komplex elemzését. Ezért fordultunk hozzá a fenti,…
Napjaink mezőgazdaságában egyre inkább csökken az élő munkaerő szerepe, megindult a gépesítés térhódítása. A műszaki tudományok, technológiák fejlődése révén a költséghatékonyság javul, ez megfigyelhető a mezőgazdaságban is. A termelés nagy része már ma is gépekkel valósul meg, de a gyümölcsszüretelés mindmáig a legnagyobb költséghányadot képviseli, hiszen ezen a területen még ma is nagyrészt az emberi…
A mesterséges neurális hálózatok fogalma az 1980-as, 90-es években már nem először járta be a világot – kutatók ezrei és az ipar is óriási reményeket fűzött hozzá. Idővel azonban az akkor kidolgozott eljárás elérte korlátait és jelentősebb eredmények hiányában a gépi tanulás szakértői más, abban az időben hatékonyabb módszerek felé fordultak. Ugorjunk előre az időben!…
Stépán Gábor akadémikus vehette át a Príma díjat december 4-én a Művészetek Palotájában, novemberben pedig egy másik rangos díjat kapott meg Amerikában. A BME Gépészmérnöki Karának tanszékvezetője, volt dékánja sok hivatali teendője mellett is ragaszkodik ahhoz, hogy tanítson. Mi kedvenc kutatási területeiről kérdeztük.
– A legtöbb fiú műszaki érdeklődése alighanem a lendkerekes kisautók tologatásával kezdődik. Önnél…