Tartalom kihagyása Oldalsáv kihagyása Lábléc kihagyása
Égő gumik

Aprítsuk a gumit!

A gumiabroncsok használata nélkülözhetetlen mai világunkban. Napjainkban az abroncskínálat minden igényre kiterjedő, óriási lefedettséggel rendelkezik. Ennek következtében folyamatosan növekszik a lefutott abroncsok száma és a gumitermékek mennyisége is. Ezeknek az elhasznált gumitermékeknek az összegyűjtése és újrahasznosítása pedig egyre nagyobb kihívást jelent minden ország számára. A kaucsuk a gumi legfontosabb alapanyaga. Már a kaucsuk is…

Tovább olvasok

Hulladékkezelési sikertörténet Kárpátalján – Interjú Molnár Attila Dávid filmrendezővel

Vizeink szennyezettsége igen komoly probléma az egész világon. Hazai viszonylatban sincs ez másképp – elég csak a tiszai ciánszennyezésre, vagy most újabban a Sajón jelentkező problémákra gondolnunk. A leglátványosabban akkor érzékeljük a bajt, amikor egy-egy árhullám „műanyagzajlást”, egész szeméttengert hoz magával, aztán szétteríti az ártérben, hulladékhalmokat hagyva maga után. A Pet Kupa éppen ezek felszámolására…

Tovább olvasok

A körforgásos textil-ruhaipari modell

A zöldítés lehetőségei – A textilgyártás környezetterhelése

Sokat halljuk mostanában, hogy a ruházkodásunknak, a divatiparnak hatalmas az ökológiai lábnyoma. Ahhoz, hogy megérthessük, mit is jelent ez pontosan, és hogyan csökkenthető ruházkodásunk környezetterhelése, érdemes tisztába kerülni az alapfogalmakkal. A textilipar a könnyűipar azon csoportja, amely a különböző szálasanyagok feldolgozásával – fonalgyártás, kelmeképzés, kikészítés – különböző rendeltetési célú méterárukat állít elő. A ruhaipar egy másik…

Tovább olvasok

 Csérre tekeredett lufizsinórok (FORRÁS: BALLOONSBLOW.ORG)

Léggömbsors – Sok kicsi sokra megy

Az ünneplő tömeg izgatott. Mindenki díszes madzagot szorongat a kezében, melynek másik végén egy héliummal teli léggömb nyújtózik az ég felé. Némelyiken kívánságcédula is lóg, amit a becsületes megtaláló később talán visszaküld a megadott címre. Vezényszóra aztán minden lufi egyszerre reppen fel, a sokadalom pedig már csak pár percig nézheti álmélkodva a távolba sodródó színes…

Tovább olvasok

Segítünk, ahol tudunk? – Lélektani lelemények

Hol tudunk segíteni? Nos, ez nemcsak a megoldandó feladattól és saját képességeinktől, lehetőségeinktől függ – a „Hol?” kérdés szó szerint, a térbeli elhelyezkedésre vonatkoztatva is értelmezhető. Furcsán hangzik, de vannak olyan helyek, ahol segítőkészségünk megnő, másutt viszont mintha nehezünkre esne, hogy segítsünk embertársainknak. Ebben azonban semmi misztikus nincsen, egyszerűen az a jól ismert lélektani jelenség…

Tovább olvasok

Környezetbarát termékek előnyben – Lélektani lelemények

Az utóbbi években, évtizedekben megnőtt a környezetvédelem jelentősége, egyre inkább terjed a „zöld” gondolkodás, és ezzel együtt minden eddiginél nagyobb figyelem irányul a környezetbarát termékekre is. Mindenki tudja, hogy ha a hagyományos helyett környezetbarát terméket vásárol, akkor társadalmi szempontból hasznos döntést hoz. De ugyanilyen hasznos ez a lépés az egyén mint fogyasztó számára is? Hiszen…

Tovább olvasok

Béke Nobel-díjat érő klímavédelem – Interjú Ürge-Vorsatz Diánával

Ürge-Vorsatz Diána, a Közép-Európai Egyetem (Central European University, CEU) professzora részt vesz a Kormányközi Klímavédelmi Testület (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) munkájában. Hét gyermek anyjaként élvonalbeli kutatást végez. Inter­disz­ciplináris kutatásának témája az éghajlatváltozás, és az energetikai rendszer átalakítása. A cél, hogy az épületek mélyfelújításával közel nulla energiafogyasztású házakat nyerjünk – ez hatékony eszköz az…

Tovább olvasok

Számvetés a tisztességgel – Lélektani lelemények

Szeretünk tisztességes emberként gondolni önmagunkra, és hogy ezt a véleményünket nyugodt lélekkel vállalni tudjuk önmagunk előtt, becsületes, helyén való módon is viselkedünk. No persze nem mindig... Gyakran úgy érezzük, egy kis tisztességtelenség néha azért belefér... Vagy ha nem gondoljuk is így, eszerint cselekszünk – akár anélkül, hogy ennek tudatában lennénk. Az a kísérlet, melyet két kanadai…

Tovább olvasok

Fák a gemenci ártéren (BAJOMI BÁLINT FELVÉTELE)

Vizes modellek – Interjú Tamás Enikő Annával

Gemenc országunk egyik legszebb tája. 2013-ban azzal ismerték el természetvédelmi értékét, szépségét, jelentőségét, hogy kisbolygót neveztek el róla – erről a 2014/28-as számunkban számoltunk be. Tamás Enikő Anna, a bajai Eötvös József Főiskola Vízépítési és Vízgazdálkodási Intézetének igazgatója, szerteágazó kutatásokat végez ezen a területen is. Munkásságában az összekötő kapcsot a vizes élőhelyek kutatása jelenti.     (KALOCSA BÉLA…

Tovább olvasok

Hírlevél

* kötelező mezők






Kérjük válasszon, hogyan kereshetjük fel önt az Élet és Tudomány nevében:
Az e-mailjeink láblécében található linkre kattintva bármikor leiratkozhat. Adatvédelmi gyakorlatunkkal kapcsolatos információkért látogassa meg weboldalunkat: https://eletestudomany.hu/adatkezelesi-tajekoztato/