A fővárosban ilyenkor tavasszal a Gellért-hegy mutatja legszebben, hogy a kikelet melyik fázisában járunk éppen. A város legtöbb pontjáról látható, 235 méter magas „hegy” a virágzó fák habjaiba burkolózik, a rügyek színpompáját mutatja, majd elkezd zöldbe borulni. Érdemes sétára indulni a hegyen, bármelyik arcát mutatja is, és megcsodálni az éledő természetet, és persze a fentről kibontakozó várost is. Kevesen tudják azonban, hogy mindemellett a hulladékok helyes kezeléséről is tanulhatunk a Gellért-hegyen.
Tudták, hogy ha beírjuk telefonunk navigációjába azt, hogy „hasznos hulladék”, akkor a Gellért-hegyre, a Hasznos hulladék útjára vezet bennünket? Ne riasszon senkit vissza, hogy az okos kereső a találat alá rögtön oda is írja, hogy „Ideiglenesen zárva” – mivel egy tanösvényről van szó, nemigen tud zárva lenni… Sőt, a tavaszi, melegedő időben, a Citadella mögötti, amúgy is sétára csábító rész kifejezetten hívogató.
Csaknem tíz évvel ezelőtt, a házhoz menő szelektív hulladékszállítást népszerűsítő kampány részeként készült ez a rövid, öt állomásból álló, de annál informatívabb tanösvény – sőt, a körülötte álló játszóteret, padokat is akkor újították fel. Ráadásul mindent újrahasznosított anyagból készítettek – erről tanúskodik a táblákon látható embléma is.
A tanösvény leginkább a nagyobb gyerekeket célozza – de mindegyik táblán található egy kisebb keretes, mesés rész, amelyek Ökocsibe (és társai, pl. Ökokatica) történetét követik végig. Ökocsibe egy tanulmányi kiránduláson vesz részt, ahol játékosan tanul érdekes dolgokat a hulladékokról, a természetről és arról, hogyan tudnánk ökotudatosabban élni. Meséjét követve pedig a kisebb gyerekek is könnyedén megtanulják mindezt.
De nem panaszkodhatnak a nagyobbak – akár a felnőttek – sem. A kedves, jól érthető rajzok, ábrák mellett minden tábla tele van zsúfolva érdekes – és gyakran nem köztudott – ismeretanyaggal. Tudják például, mi az a garbológus? Olyan kutató, aki a szemetet tanulmányozva tesz megállapításokat – a jövő régészei nyilván nagy hasznát fogják venni ennek a tudománynak… Persze, ahhoz, hogy legyen jövőnk, sokat kell tennünk – nem szabad elpusztítanunk az exponenciá-lisan növekvő hulladékmennyiséggel magunkat és a bolygónkat… Ehhez nyújt segítséget a hulladékpiramis, amelyet szintén részletesen megismerhetünk a tanösvény tablói segítségével.
Az ötlépcsős piramis szintjei (megelőzés, újrahasználat, az anyag újrahasznosítása, energetikai újrahasznosítás, lerakás) segítenek tudatosítani, hogy mire kell törekednünk. A „legmagasabb szint” az, ha nem is keletkezik hulladék, és úgy tudunk élni, hogy egyáltalán nem termelünk szemetet, vagy legalább minél kevesebb hulladékkal jár az életvitelünk.
A hulladék-hierarchia alja pedig nyilvánvalóan az, ha lerakóban helyezzük el a szemetet – manapság pedig még mindig sajnos legtöbbször ez a sorsa a szemetünknek…
A hulladékmentes és egyre több szempontból öko-központú élethez több támpontot is ad a tanösvény – már a vásárlástól kezdve, hiszen nyilvánvalóvá teszi, hogy ha helyi élelmiszereket, termékeket veszünk, értelemszerűen kisebb mértékben terheljük a környezetet, mint ha a világ túlsó feléről szerezzük be, sok-szorosan becsomagolva a termékeket. Azzal is sokat teszünk az élhetőbb jövőért, ha a hulladékokat megfelelően válogatjuk – a szerves hulladékot például komposztáljuk.
Ehhez kapcsolódóan egy komposztáló is a tanösvény része volt, ráadásul a gyerekek különböző növényeket is ültethettek, termelhettek a komposztot felhasználva.
Sajnos a múlt idő használata indokolt. Az elmúlt kilenc év nem múlt el nyomtalanul a tanösvény felett. A komposztálónak már nyoma sincs, és sajnos az egyik táblának is csak a helye van meg. A régebbi híradásokat böngészve feltűnik, hogy különböző interaktív, az olvasottak befogadását segítő játékokat is elhelyeztek az állomásoknál – ezek ma már nincsenek meg.
Ez azonban a lényeget nem érinti. A tanösvény által átadott információ ma is ugyanolyan aktuális, a gondolatmenete követhető és érdekes. És – igazából csodálatos módon – a meglévő táblák tökéletes állapotban vannak, rongálásnak, firkálásnak, vandalizmusnak nyoma sincs rajtuk, és ezt nem sok, ilyen forgalmas helyen lévő tanösvény mondhatja el magáról.
A Hasznos hulladék tanösvény tehát, bár nem száz százalékos állapotban, de várja látogatóit – a környezete, a tavaszba boruló, könnyen elérhető Gellért-hegy pedig olyan vonzerőt biztosít, amely bőven kárpótolja a hiányosságokat.
- B.