Reggel felébredve kinézünk az ablakon, belepillantunk a tükörbe, majd narancslevet töltünk a poharunkba. Az üveg számos megjelenési formája határozza meg életünket, így nem csoda, hogy tavaly külön emlékévet is szenteltek e különleges matériának. A felsoroltakon túl befőttes és bébiételes, valamint boros-, pezsgős vagy sörösüvegek formájában találkozhatunk velük nap mint nap, melyeket idővel kidobunk.
Az üveg az egyik legegyszerűbben újrahasznosítható anyag: többször újratölthető, számtalanszor felolvasztható, apróra zúzva pedig üvegaszfalt vagy üveggyapot előállítására is felhasználható. A belőlük keletkező üveghulladékoknak, akárcsak az eddig megismert típusoknak, ugyancsak megvannak a visszagyűjtési szabályai, és ehhez kapcsolódóan a termékjelölés-rendszerük is. Most a három leggyakrabban, főként a háztartásokban előfordulókat említjük.
Az Európai Unióban általánosan az újrahasznosítást jelölő háromszögbe írt, 1-től 99-ig terjedő számozással ellátott hulladéktípusok közül a 70-től 79-ig terjedő számsor vonatkozik az üvegre. A 70-es az általunk befőttes üvegként ismert változat, amely átlátszó és természetesen más élelmi-szerek: lekvár, különféle öntetek, paradicsomszósz stb. is helyet kapnak benne. A 71-es a zöld üvegek csoportja, ezekben jellemzően bort vagy sört, míg a 72-es barna változatokban szintén e két ital valamelyikét tárolják.
Egyik ide, másik oda
Hazánkban kétféle színnel – fehér és zöld – különböztetik meg az átlátszó, illetve színes üvegek gyűjtésére használt edényeket. Míg előbbibe a 70 GL, utóbbiba a 71-72 GL jelölésű hulladékok kerülhetnek. Természetesen a hozzájuk tartozó fém, vagy műanyag fedelet a számukra kijelölt, eltérő helyre dobjuk. Házhoz menő begyűjtés híján a felhalmozódott hulladéktól gyűjtőszigetnél, vagy hulladékudvarban tudunk környezetbarátan megszabadulni, természetesen elvárás lenne a kicsepegtetés, avagy vízzel kiöblítés.
A fent említett lehetőségek 2010 júniusa óta kiegészültek, ekkortól ugyanis egy szabálymódosítás értelmében az 500 négyzetméter alapterületet meghaladó kereskedelmi üzlethelységekben is lehetőséget kell biztosítaniuk a vásárlók számára, hogy visszavihessék az üveg csomagolási hulladékot. Mindez nem azonos a változatlanul hagyott betétdíjas üvegpalackok visszagyűjtési rendjével, azaz ezekért cserébe nem feltétlenül jár ellentételezés. Az egyes üzletekben különböző megoldásokkal találkozhatunk.
Mit nem dobhatunk hova?
A fehér színű gyűjtőedénybe a fentebb említett csomagolástípusok mellett tilos hőálló üvegtálat, neoncsövet, orvosságos üveget, síküveget (ablaküveg, tükör), szemüveglencsét, veszélyes anyagokat tartalmazó üveget, illetve villanykörtét beledobni. Zöld színű gyűjtőedény esetén a tilalom a kerámiára, az orvosságos üvegre, a porcelánra, illetve a veszélyes anyagot tartalmazó üvegre áll fenn. Az e körbe tartozó anyagok közül néhányat hulladékudvarban tudunk leadni.
Ha vásárlásaink során környezetvédelmi tényezőket is figyelembe veszünk, újrahasznosítási szempontból érdemes az üveget előnyben részesíteni, hiszen míg az úgynevezett egyutas italcsomagolások (fém üdítős doboz, műanyag palack) hamar kikerülhetnek a hulladékkörforgásból, addig a többutas italcsomagolások (amilyen az üveg is) akár 40-szer is újratölthetők, és még elhasz-nálódásukkor is adott a lehetőség, hogy felolvasztva egy teljesen új termékként szülessenek újjá.
Sz. Á.