Tartalom kihagyása Oldalsáv kihagyása Lábléc kihagyása
Fantáziarajz a legtávolabbi ismert kvazárról (ESO/M. KORNMESSER)

Aktív galaxismagok nyomában – Interjú Perger Krisztinával

Rádiócsillagászattal viszonylag kevesen foglalkoznak hazánkban, kutatási programjaik viszont annál érdekesebbek. Ilyen az aktív galaxismagok vizsgálata, amiről rovatunkban korábban már volt szó, most azonban nem a neutrínókból, hanem a rádiótávcsövek adataiból kiolvasott eredményekről lesz szó. Ennek a témának szakértője Perger Krisztina, a CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet fiatal kutatója, aki a felhasznált eszközökről és módszerekről…

Tovább olvasok

Regály Zsolt

Bolygók és örvények – Interjú Regály Zsolttal

Napjaink egyik legizgalmasabb témája az exobolygó-kutatás. Már több mint 3000 ilyen égitestet találtak, keletkezésük azonban még nem teljesen ismert. Regály Zsolt az MTA CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetének tudományos főmunkatársa a korábbi elméletek tanulságai alapján az örvénykeltette bolygókeletkezési modellt tartja lehetséges megoldásnak. Az OTKA támogatásával ennek az elméletnek a részleteit dolgozza ki. Kutatómunkáját az…

Tovább olvasok

Dobos Vera portréja (Trupka Zoltán felvétele)

Az élet lehetősége az exoholdakon – Interjú Dobos Verával

A földön kívüli élet kutatása mindenkit izgat, az exobolygók felfedezése pedig még inkább felcsigázta az érdeklődést. Nagy érdeklődésre tett szert a nemrég felfedezett új bolygó is, mely a hozzánk legközelebbi csillag, a Proxima Centauri lakhatósági zónáján belül kering. Az aktuális téma kapcsán Dobos Verával, az MTA CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetének tudományos segédmunkatársával izgalmas…

Tovább olvasok

Hírlevél

* kötelező mezők






Kérjük válasszon, hogyan kereshetjük fel önt az Élet és Tudomány nevében:
Az e-mailjeink láblécében található linkre kattintva bármikor leiratkozhat. Adatvédelmi gyakorlatunkkal kapcsolatos információkért látogassa meg weboldalunkat: https://eletestudomany.hu/adatkezelesi-tajekoztato/