„Milyen szép is a búza, amikor kalászai aranytengerben ringanak kint a magyar rónákon és itt-ott felkéklik a föld szőke haj-tengerében a búzavirágoknak egy-egy mosolygó szalagja” – szól a száz évvel ezelőtti tudósítás. A napjainkra jócskán megfogyatkozott búzavirág hajdan utolsó útjára kísérte a fáraókat, égszínkék virága megigézte a keresztényeket, hűséggé szelídítette a szerelmet, segítette a rászorulókat…
Napjainkban a narancs a téli hónapok elengedhetetlen gyümölcse. Nem mindig volt ez így. A XIX. század végére kiépült vasúthálózat tette lehetővé, hogy a narancs és a citrom szélesebb közönséghez eljusson. A XVII–XVIII. században csak kevesen engedhették meg maguknak ezt a luxust. A kastélykertekben külön üvegházakat építettek a narancsfák nevelésére, teleltetésére, ezeket orangerie-nek [ejtsd: oranzsöri] hívták,…
Ha egy festmény vagy szobor előtt megáll a néző, első pillantása arra irányul: mit ábrázol. Ám hogy a látvány mit vált ki benne, az legalább annyira függ attól, hogy milyen gondolatokat indít meg benne és milyen ismeretei vannak a mű témájáról.
Ezt a kötetet már azért is érdemes kézbe venni, mert olyan mesterek festményeinek színes…