Tartalom kihagyása Oldalsáv kihagyása Lábléc kihagyása
Merénylet Nápolyban

Királyi trófea – I. Umberto olasz király meggyilkolása

Uralkodása éppen az anarchista merényletek időszakára esett, de I. Umberto a halálos fenyegetések és számtalan, a személye ellen elkövetett gyilkossági kísérlet ellenére sem volt hajlandó megerősíteni a köréje font biztonsági gyűrűt. Kikocsikázásai alatt rendszerint csak a szárnysegédje kísérte el, és ez a felelőtlenség törvényszerűen vezetett végül tragédiához. I. Umberto olasz király és felesége, Savoyai Margit Alig fél…

Tovább olvasok

Karl von Stürgkh, az áldozat

Bécsi Browning keringő – A Karl von Stürgkh-gyilkosság

1916 egyik őszi napján a 37 éves politikus, Friedrich Adler feldúltan viharzott el az osztrák szociáldemokraták pártértekezletéről. Nehéz szívvel vette tudomásul, hogy a pártján belül teljesen magára maradt radikális pacifista elképzeléseivel. Még saját édesapja, a párt elnöke, Victor Adler sem állt ki mellette. Friedrich 1879-ben született egy bécsi középosztálybeli zsidó polgárcsaládban. Már kamaszkorában élénk érdeklődést mutatott…

Tovább olvasok

Ki kardot ragad, kard által vész el – Nászir al-Din perzsa sah meggyilkolása

A perzsa Kadzsar-dinasztia uralkodói soha nem érezhették magukat teljes biztonságban. Már a családalapító, Aga Mohamed Khán is véres puccsal jutott hatalomra, 1797-ben pedig merénylet áldozata lett. Utódai folytonos küzdelemben álltak a szomszédos nagyhatalmakkal, trónkövetelő rokonaikkal és vallási fanatikusokkal. Nászir al-Din 1831-ben látta meg a napvilágot az észak iráni Tabriz városában. Nem ő volt ugyan Mohammad sah…

Tovább olvasok

Lövések a zenepavilonban – A McKinley-merénylet

1901. szeptember 6-án a buffalói Pánamerikai Kiállítás megnyitóján Leon Frank Czolgosz egy automata pisztollyal két lövést adott le a közvetlenül vele szemben álló amerikai elnökre. A 28 éves férfi az anarchista ideológia megszállottjaként így akart igazságot szolgáltatni és egy jobb világot teremteni a századforduló Amerikájában. Leon Frank Czolgosz 1873-ban született az USA-ban, az acéliparáról híres Detroitban.…

Tovább olvasok

Luis Carrero Blanco

Az Ogre-hadművelet – A Carrero Blanco elleni merénylet

A spanyolországi francói diktatúra koporsójába egy több mint negyven évvel ezelőtti merénylet verhette be az első szöget. Luis Carrero Blanco, egy letűnt kor vaskalapos miniszterelnöke, soha nem egyezett volna bele a spanyol demokráciához vezető reformokba. Talán ezért kellett meghalnia. A szemerkélő eső ellenére a közeledő karácsony ünnepi hangulata hatotta át 1973. december 20-án a madridi utcákat.…

Tovább olvasok

Marie François Sadi Carnot

Egyetlen tőrdöfés – Carnot elnök meggyilkolása

„Abban a pillanatban, amikor felcsendült a Marseillaise, és a tömeg éltetni kezdte Carnot-t, megértettem, hogy eljött az idő a cselekvésre. Az elnök kocsija befordult a sarkon, én pedig kihúztam a tőrt a hüvelyéből, és vártam a megfelelő pillanatot…”. (Részlet Sante Geronimo Caserio vallomásából.) Marie François Sadi Carnot 1837-ben híres francia politikuscsaládban látta meg a napvilágot. Nagyapja,…

Tovább olvasok

 Sándor és Barthou a kocsiban a gyilkosság előtt

Kivégzés Marseille-ben – I. Sándor király meggyilkolása

1934. október 9-én, egy borongós, enyhe őszi napon a Dubrobvnik nevű cirkáló komótosan siklott a fellobogózott marseille-i dokkok felé. Az emberek a parton tolongva várták, hogy szemtanúi legyenek a jugoszláv király, I. Sándor váratlan franciaországi látogatásának. A gondterhelt uralkodó az óriási tömeg láttán odafordult szárnysegédjéhez, és baljós hangon jegyezte meg: „Ha ezt a napot élve…

Tovább olvasok

Hírlevél

* kötelező mezők






Kérjük válasszon, hogyan kereshetjük fel önt az Élet és Tudomány nevében:
Az e-mailjeink láblécében található linkre kattintva bármikor leiratkozhat. Adatvédelmi gyakorlatunkkal kapcsolatos információkért látogassa meg weboldalunkat: https://eletestudomany.hu/adatkezelesi-tajekoztato/