Skip to content Skip to footer

Természet Világa – 156. évfolyam 4. lapszám

1 100Ft

A Természet Világa a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) havonta megjelenő folyóirata, legfontosabb feladatának a magyar vonatkozású tudományos eredmények tudománynépszerűsítő célú közlését tekinti. A lap sokszínű, gazdagon illusztrált, emellett hűen őrzi a korábbi évtizedekre jellemző magas színvonalat és nyelvi igényességet. Szerzői között a magyar tudományos élet meghatározó alakjai sorakoznak, akik mind a Kárpát-medencében, mind a világ más tájain a hazai természet- és műszaki tudományok hírnevét öregbítik. Szakszerkesztői a természettudományok különböző területein és a kommunikáció tudományában képzett szakemberek.

A folyóiratban a tudományos eredmények bemutatásának teljességre való törekvése mellett könnyedebb, olvasmányosabb témák is helyet kapnak, így az egy-egy tudományterületben elmélyülni szándékozó kutatók, mérnökök, tanárok ugyanúgy megtalálják a kedvükre való olvasmányt, mint az egyetemi hallgatók vagy a középiskolások. Utóbbi célcsoporttal a lap kiemelten foglalkozik és cikkei, diákpályázatai révén ösztönzi a természet- és műszaki tudományok iránt elkötelezett tanulókat önálló tapasztalatok gyűjtésére és azok értelmezésére, az eredmények értékelésére, írásos beszámoló készítésére, egyszersmind a kutatói pályára.

A folyóiratot 1869-ben a TIT Magyar Természettudományi Társulat akkori főtitkára, Szily Kálmán alapította azzal a célkitűzéssel, hogy a lap magyar nyelvű írásaival a természettudományos ismereteket terjessze hazánkban. A Tudományos Ismeretterjesztő Társulat kötelékében, neves kutatókból álló szerkesztőbizottság közreműködése és elismert szerkesztők munkája révén a folyóirat napjainkra a hazai tudományos ismeretterjesztés egyik meghatározó szereplőjévé vált. Működését 2004-ben Magyar Örökség Díjjal, 2013-ban Millenniumi Díjjal ismerték el.

Leírás

SZILÁGYI ZSUZSA: Karlsruhei Nuklidtérkép –  Sugárzó anyagok periódusos rendszere             170

ERDŐS LÁSZLÓ – TOLNAY DOLLY: Bepillantás a Yosemite-völgy életébe – Gránitsziklák, vízesések és feketemedvék világa           174

FARKAS CSABA: A sokoldalú smaragdfa – Magyar részvétel a Szahara zöldítésében      180

SÁRI LÁSZLÓ: Szemben a természettel – A várost férfinak vagy nőnek mondanád?         184

PÉCELI-VERMES NIKOLETT: Pannon bioelektrokémia – Új perspektíva a biotechnológiában            189

HÁMORI PÉTER: Pezsgőváros – Promontor múltja          192

HÉRINCS DÁVID: 2024-25 telének időjárása – Csapadékszegény évszak, enyhe és hűvös időszakokkal            195

MEDVEGY ANNA − NYERGES GYULA: Azzal foglalkozom, ami érdekes – Interjú Stephen Mojzsissal   198

MACZÁK MÁRTON: Az építészet és a tájépítészet amerikai úttörői – 150 éve történt: elkészül a Central Park     202

Földtudományi Figyelő (Szoucsek Ádám)    209

UDVARDY ANTAL: Film-jelentésrétegek ismeretterjesztő szemmel –  Tudomány a Dűne univerzumában 212

DIÁKMELLÉKLET (Komlósi Alíz: Az orvostudomány fejlődése az évszázadokon át)            215

Pályázati ismertető         221

Folyóiratszemle (Novák János)        222

 

Címlapképünk: A Yosemite-vízesés bolygónk egyik legmagasabb vízesése. Illusztráció a Bepillantás a Yosemite-völgy életébe című cikkünkhöz (Tolnay Dolly felvétele)

Borítólapunk második oldalán: Illusztrációk a Csapadékszegény évszak, enyhe és hűvös időszakokkal című cikkünkhöz (Hérincs Dávid felvételei)

Borítólapunk harmadik oldalán: Illusztrációk a Bepillantás a Yosemite-völgy életébe című cikkünkhöz (Tolnay Dolly felvételei)

További információk

Évszám

2022

Hírlevél

* kötelező mezők






Kérjük válasszon, hogyan kereshetjük fel önt az Élet és Tudomány nevében:
Az e-mailjeink láblécében található linkre kattintva bármikor leiratkozhat. Adatvédelmi gyakorlatunkkal kapcsolatos információkért látogassa meg weboldalunkat: https://eletestudomany.hu/adatkezelesi-tajekoztato/