A világon ma működő óriásgyorsítók nem csak a bennük közel fénysebességgel száguldó részecskék energiájában érnek el korábban nem is álmodott csúcsokat, hanem geometriai méreteiket tekintve is hatalmasak: elég csak a CERN Nagy Hadronütköztetőjének (LHC) 27 kilométeres kerületű körgyűrűjére, vagy a Stanfordi Lineáris Gyorsítóközpont (SLAC) 3,2 kilométer hosszú gyorsítóalagútjára gondolnunk. Az energiarekordokat döntögető csúcslaboratóriumok mellett azonban egyre nagyobb igény jelentkezik olyan kisebb méretű, asztali vagy hordozható, ám viszonylag nagy energiákra gyorsító eszközök építésére, amelyekkel például anyagtudományi vagy biológiai vizsgálatok, esetleg orvosi kezelések is végezhetők. Két kutatócsoport most ebben ért el olyan bíztató eredményeket, amelyek drámai mértékban csökkenthetik a méreteket, és utat nyithatnak a gyorsítóberendezések miniatürizálása felé. Mindkét kísérletben elektronokat gyorsítanak lézerfénnyel parányi, rizsszemnél is kisebb, üvegbe vésett nanoszerkezetekben.
Az egyik csoport a már említett stanfordi SLAC egyik kutatócsoportja, amely Joel England és Robert Byer professzor vezetésével végzett kísérleteket, amelyekről a Nature-ben számoltak be.
„Még számos kihívással kell szembenéznünk, mielőtt ez a technológia valóban széles körben alkalmazhatóvá válik a valóságban” – nyilatkozta England, ám egyúttal azt a reményét is kifejezte, hogy a kereskedelmi forgalomban is hozzáférhető lézerek, illetve a félvezetőiparban alkalmazott olcsó tömeggyártási technológiák segítségével felépíthető „asztali” gyorsítók új generációja a nehézségek leküzdése után villámgyorsan teret nyer majd a hétköznapi élet – különféle területein.
Teljesítőképessége csúcsán egy hasonló csipmodulokból felépíthető gyorsítóval a SLAC 3,2 kilométer hosszú lineáris gyorsítójának energiája mindössze 30 méter befutása után elérhető, ráadásul másodpercenként milliószor több elektronimpulzust szolgáltathat. Az első kísérleti demonstrációban az elért gyorsítógradiens – azaz az egységnyi hosszon elért energianövekedés – méterenként 300 millió elektronvolt (300 MeV/m) volt – ez durván tízszerese a SLAC jelenlegi csúcsteljesítményének. (A gyorsítógradiens szemléletesen – egy lejtőn leguruló autóhoz hasonlítva a gyorsítandó részecskét – a lejtő hajlásszögéhez hasonlítható: minél meredekebb a lejtő, annál nagyobb a gyorsulás és az elért mozgási energia.)
„Végső célunk ezzel az eljárással a méterenként 1 milliárd elektronvolt (1 GeV/m) gradiens elérése – ennek harmadát sikerült már az első kísérletben teljesítenünk” – mondta Byer.
A mai óriásgyorsítókban az elektromosan töltött részecskéket mikrohullámokkal (annak elektromos térerő-komponensével) gyorsítják. Nagyobb gyorsítóerő nagyobb elektromos térerővel érhető el. A mai óriásgyorsítókban azonban ennek határt szab, hogy fő szerkezeti anyaguk fém, amely túl nagy elektromos térerőt nem visel el. A nem vezető dielektrikumokban (például üvegben) azonban ilyen korlát nincs. Ha az elektromos térerő forrása mikrohullám helyett lézerfény, akkor mintegy két nagyságrenddel nagyobb (százszoros) gyorsítóerő érhető el.
Egy sík üveglemezben létrehozott, az alkalmazott lézerfény hullámhosszához illeszkedő megfelelő paraméterekkel rendelkező diffrakciós rácson a lemez síkjára merőlegesen beeső lézerfény egy része a lemez síkjával párhuzamosan haladó módusokba szóródik: ezek a térben gyorsan lecsengő (elhaló, úgynevezett evaneszcens) hullámok használhatók fel a lemez síkjával szintén párhuzamosan futó elektronok gyorsítására: a rács fölött megfelő időpontokban kapott gyorsító térerő-impulzusok a tenger hullámain szörfölő hullámlovashoz hasonlóan gyorsítják az elektront.
A hagyományos gyorsítókban a részecskéket többnyire két szakaszban gyorsítják: először közel fénysebességre, majd a második fázisban már lényegében érdemi sebességnövekedés nélkül, egyre nagyobb energiákra.
A SLAC kutatóinak kísérletében az első szakaszt hagyományos részecskegyorsítóban teljesítették, majd az így már közel fénysebességű, relativisztikus elektronokat fókuszálták egy parányi, mindössze fél milliméter hosszú üvegcsipnek egy nanoléptékű optikai rács fölött futó fél mikron mély barázdájába. Ebben már a lemez síkjára merőlegesen beeső infravörös lézerimpulzusokból generált evaneszcens hullámok gyorsították tovább az elektronokat.
A gyorsítók tényleges miniatürizálásához azonban az első szakaszt – amelyet a SLAC-kísérletben hagyományos, nagy méretű gyorsító végzett el – is zsugorítani kell. Lényegében ezzel próbálkoztak a második kísérlet résztvevői, a garchingi Max Planck Kvantumoptikai Intézet John Breuer és Peter Hommelhoff vezette kutatócsoportja, akik eredményükről a Physical Review Lettersben számoltak be.
A garchingi kutatók elektronforrásként egy hagyományos elektronmikroszkópot használtak, és a kis energájú, nem relativisztikus elktronokon sikerült méterenként 25 MeV-es gradienst elérniük. „Ez nagyságrendileg megfelel a mai hagyományos gyorsítók gradiensének, de bizonyítja, hogy elvileg a módszer működik, a teljesítmény pedig még jócskán javítható” – nyilatkozta Breuer.
A két kutatócsoport eredményeinek ötvözésével pedig valóban megnyílhat az út a mainál jóval kisebb méretű asztali, vagy akár hordozható részecskegyorsítók felé.
(Forrás:https://www6.slac.stanford.edu/news/2013-09-27-accelerator-on-a-chip.aspx)
2013/45