Esszépályázat gondolkodók számára az idegrendszer és az agy működéséről
Cogito ergo sum
2014/01/23
A külső és belső ingereket gyorsan feldolgozó, összehangolt mozgásválaszokat indító központi idegrendszer kifejlődése alapfeltétel volt a gyors helyváltoztatásra képes állati szervezetek kialakulásához. A szárazföldi gerincesek törzsfejlődése során ez a központi információ-feldolgozó és irányító rendszer minden szervnél gyorsabban fejlődött. Ez lehetővé tette a közvetlen test-válaszoknál bonyolultabb, tapasztalaton, emlékezeten, tanuláson alapuló reakció-rendszerek megjelenését, a magasabb szellemi működés kialakulását. A világot a közvetlen biológiai igényeken túl is megismerni kívánó és céltudatosan használni tudó szellemi aktivitás vezetett az emberi civilizáció kialakulásához és folyamatos fejlődéséhez. De vajon mennyit tudunk a fejlődést „végrehajtó” szerv, az agy felépítéséről és működéséről? Megérthetjük-e az emberi agy működését eszközként saját emberi agyunkat használva?
Az agy és az agykutatás megismertetését szolgáló amerikai (DANA) és európai (FENS-EDAB) szervezetek minden évben meghirdetik az Agykutatás Hetét. Ezen a héten világszerte agykutató szakemberek mutatják be érdeklődő, gondolkodó nem-agykutató embertársaiknak azt, amit ma az agyról tudni lehet, és hogy miért fontosak, hogyan zajlanak az agykutatások.
A magyarországi Agykutatás Hete rendezvény keretében a Magyar Idegtudományi Társaság, a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat és az Élet és Tudomány hetilap pályázatot hirdet – nem agykutatóknak – az agyi, idegrendszeri szabályozás „hétköznapi” megnyilvánulásairól.
Mindenkinek vannak olyan élményei, amelyeken el lehet gondolkodni. Gondolhatunk olyan jelenség-sorokra, mint pl. beütöm a kezem, azonnal elkapom, de a fájdalmat csak később érzem; megdörzsölöm a szememet és „csillagokat” látok; a csecsemő kezdetben több próbálkozással bizonytalanul nyúl a tárgyak felé, ami a kisgyereknél már azonnali gyors reakció; koncentráltan foglalkozom egy gondolattal és közben „beugrik” egy oda teljességgel nem illő kép, emlék stb.
A pályázat meghirdetői 8-10 ezer karakter (n, szóközökkel) terjedelemben várnak olyan esszéket, amelyek
a) mindennapi létezésünk egy-egy villanását kívánják megmagyarázni az idegi működés különböző szintjein zajló folyamatokkal;
b) önálló ábrákkal illusztrált leírást kívánnak adni egy idegsejt-hálózat lehetséges működéséről.
A pályázatokat agykutató szakemberekből és tudományos újságírókból álló zsűri bírálja el.
Az első három helyezett a Nemzeti Agykutatási Program által felajánlott díjban részesül, valamint a Magyar Idegtudományi Társaság támogatásával bekapcsolódhat egy hazai agykutató műhely munkájába. A legjobbnak ítélt pályamunkákat szerkesztett formában az Élet és Tudomány hetilapban közzétesszük.
A pályázatokat egy nyomtatott és egy elektronikus (DVD) példányban az Élet és Tudomány Szerkesztőségéhez kérjük beküldeni.
Postai cím: 1088 Budapest, Bródy Sándor utca 16.
A pályázatok postára adási határideje: 2014. február 25.
Magyar Idegtudományi Társaság,
Tudományos Ismeretterjesztő Társulat,
Élet és Tudomány
2014/5