
A fontos rakomány: egy holttest
A második világháború egyik legmorbidabb eseménye volt minden bizonnyal a portugál–spanyol határ partjainál egy tengeralattjáróból kitett holttest esete. A férfi, aki életében szinte senkinek nem kellett, halálában fontos szolgálatot tett hazájának és az emberiségnek – megmentve ezrek életét, hozzásegítve a szövetségeseket a győzelemhez: sikeresen megtévesztette ugyanis a németeket a szövetségesek szicíliai partraszállásának tervével kapcsolatban.

Szenvedély és analízis
Freud korában egy középosztálybeli nő vagy férjhez ment, majd gyerekeket szült, cselédeket tartott és társasági eseményeken vett részt, vagy – ha nem volt ilyen „szerencsés”, akkor – maga is cselédnek állt. A magasabb társadalmi osztályokból származó hölgyek társalkodónőként, a gyerekek mellett „kisasszony”-ként dolgoztak, de a munkaadójuk soha nem felejtette el éreztetni velük, hogy ők is alkalmazottak: sem a munkaadóik, sem a többi cseléd nem tartották maguk közé tartozónak.

Lenin, Sztálin és Hitler
A floridai történészprofesszor Robert Gellately nagy ívű szintézise a két világháború közötti szovjet és német társadalmi katasztrófák korszakát elemzi. Lassan már nálunk is – hellyel-közzel – érvényesül a felismerés, hogy ezeket az éveket a két nagyhatalom – ugyan ambivalens – feltörekvése és ellentmondásos kapcsolata határozta meg. A szerző azonban szemléleti újdonságként Lenin szerepét is beemeli a kibontakozó drámába, sőt annak kulcsfontosságot tulajdonít.

Csodálatos természetfotók
Kíváncsi róka néz bele közvetlen közelről a távirányított fényképezőgép optikájába. Az etetőnél két tengelic veszekszik az ennivalón akrobatikus mozdulatokkal. Pelikán nyitja tágra csőrét, amelyet a halszemoptika szokatlan perspektívából mutat. A pillanatoknak mi is részesei lehetünk, ha kinyitjuk és átlapozzuk az Alexandra Kiadó gondozásában megjelent látványos albumot.